احترام به مخاطب اصل اول وبلاگ نویسی

در روزهای اخیر بحث های زیادی در وبلاگستان به راه افتاد که یکی از آنها همین بحث بلاگفا و وردپرس بود , انتقادهایی به هر دو طرف وارد شد و مسئله بعد از چند روز خوابید , اما به نظر میاد پس لرزه های این صحبت ها هنوز هم در جریان است و طبق معمول بحث مافیای آی تی نویسان , مافیای وردپرسی ها و … راه افتاده است.یکی از دوستان (وبلاگ مطرود)  در یکی از پست هاشون سوالاتی رو مطرح  و در پایان هم جملاتی رو بیان کرده اند. به نظر من این که بحثی راه بیفته خیلی خوب و سازنده است اما بهتر است کسانی که سوال یا انتقادی رو مطرح میکنند پیشنهاد خودشون رو هم بدهند و از آن مهمتر اصل احترام به مخاطب را فراموش نکنند. اینکه بگوییم آی تی نویسان باعث از بین رفتن پویایی وبلاگستان شده اند به نظرم بی انصافی محض است . خیلی از پیشرفت های وبلاگی ایران مدیون همین آی تی نویس هاست . بی انصافی است که به قول این دوستمون بعضی آی تی نویس ها را  تازه رسیده هایی معرفی کنند و یا جمله زیر را در وصفشون بنویسند:

خدا لعنت کند شرکت یاهو را که "چت روم‏هایش" را بست و این تحفه‏ها را ناگهان به کیسه‏ی وبلاگستان ریخت.

حالا من هم یک سوال مطرح میکنم : چرا بعضی  وبلاگ نویس های قدیمی ما فقط خودشون را وبلاگ نویس می دانند و از دید بالا به کل وبلاگستان می نگرند ؟  به نظرم بهتر است به همدیگر احترام بیشتری بگذاریم , میشد همه این سوالات را با رعایت احترام به مخاطبمون پرسید . به نظرم اینکه آی تی نویسان مخاطبینشون را به سایت های وب 2.0 , فید خوانی و  موارد مرتبط تشویق میکنند بسیار خوب است . کسی اصراری نکرده است که آقا , خانم شما باید از این سایت استفاده کنید , شما باید به وردپرس بیایید , شما باید…. , یک مخاطب وقتی مزیت های یک سیستم رو ببینه خودش میتواند تصمیم بگیره که چه چیز خوب است و چه چیز بد!

چرا بعضی دوستان نمی‏فهمند رتبه در فرندفید، گوگل ریدر، خوراک‏ها و آراس‏اس ها در مقابل "تاثیری" که هر "کلمه" بر حتی "یک خواننده" می‏تواند داشته باشد، اهمیتی ندارد؟

البته این بعضی دوستان من فکر نکنم موجودی حقیقی باشند , کدامیک از آی تی نویسان به تعداد فیدخوان هاش افتخار کرده است و آن را بیان کرده ؟ این یک نظر و ادعای شخصی است ,  یعنی شما اینطور فکر می کنید که آی تی نویس به دنبال تاثیر همان یک کلمه بر مخاطب و خواننده اش  نیست؟ آیا فکر می کنید یک آی تی نویس پست هایش را بدون زحمت و تلاش می نویسد؟

در بخش دیگر از این پست این سوال مطرح می شود :

چرا این روزها داشتن وبلاگ در بلاگفا، پرشین بلاگ، پارسی بلاگ، بلاگ اسکای و بلاگ اسپات با "سال‏ها" آرشیو جالب و جذاب "عقب مانده‏گی" محسوب می‏شود؟

من بعید میدانم که کسی از آی تی نویسان , وبلاگ نویسی در این سرویس های نامبرده را عقب ماندگی حساب کرده باشد , بنده به شخصه اعتقاد دارم پایه بسیاری از وبلاگ نویسان امروز ما چه وردپرسی چه بلاگری و چه دیگر سرویس های خارجی از همین سرویس های ایرانی شکل گرفته است اما بحث بر سر این است که این سرویس ها خودشان را پا به پای سرویس های خارجی جلو بیاورند . اگر بلاگفا رقیبی نداشته باشد آیا پیشرفتی میکند؟ شاید همین بحث های انتقال بلاگفا به وردپرس باعث شود بلاگفا سرویس ها و امکانات خودش را افزایش بده و این در نهایت به نفع کاربران بلاگفا تمام خواهد شد.

این روزها وبلاگستان فارسی، "بیمار"مافیای تازه به دوران رسیده‏هاست

به کار بردن لفظ مافیا و  تازه به دوران رسیده ها به نظرم به دور از شان یک وبلاگ نویس هست , اگر این جور ادبیات باعث پویایی وبلاگستان می شود و یا اینکه پاسخی است به سوال :

چرا بعضی دوستان مثلا "وبلاگ‏نویس" اصول اولیه‏ی وبلاگ‏نویسی را یاد نمی‏گیرند؟

پس همان بهتر که وبلاگستان پویا نباشد , آیا واقعا احترام به یکدیگر از اصول وبلاگ نویسی نیست ؟ آیا اینکه آی تی نویسان را تحفه هایی از چت روم های یاهو یا تازه به دوران رسیده یا مافیا و … بنامیم باعث پویایی وبلاگستان می شود؟ آیا اینجور ادبیات ,  بیماری که این دوستمون وبلاگستان را به آن دچار شده می دانند برطرف می کند؟ من هیچ وقت به یاد ندارم که هیچ آی تی نویسی این چنین ادبیاتی را در وبلاگش به کار برده باشد , در ضمن مخاطب هم اینقدر فهم و  شعور دارد که خوب و بد را از هم تشخیص دهد. همچنین بهتر است این  کلمه "بعضی" که در تمامی سوالات مشخص شده , تعریف شود.

بهتر است بیاییم اگر با هم صحبت و یا انتقادی داریم با احترام بیان کنیم  و این را هم بدانیم که احترام به مخاطب از اصول  اولیه  وبلاگ نویسی است و در پایان این جمله را بنده هم می گویم , خیلی‏ها می‏آیند و زود یا دیر می‏روند امّا وبلاگستان فارسی همیشه پویا و سبز می‏ماند.

+ پاسخ " مطرود " به همین پست که بنده تا حد زیادی با آن موافقم

– بحث های مرتبط :

+ بیاییم آی تی نویسان و تازه شروع کرده های وبلاگستان را دوست داشته باشیم ! ( یک فتحی )

+ مرهمی به نام مافیا (کمانگیر)

+ از فحش شنیدن لذت ببریم (وب 2)

 

9 thoughts on “احترام به مخاطب اصل اول وبلاگ نویسی

 1. خوب گفتی.. من که در جریان نبودم کی که کی چی گفته اما همیشه گفتم که اگه کسی از یه مطلبی خوشش نمیاد مجبور که نیست بره بخونتش که … اون شخصی هم که فکر می کنه آی تی نویسی امل بازیه خب ننویسه! مگه زوره ؟ عجب دنیایی شده ها مردم موضوع کم میارن گیر می دن به این و اون.. منم داره دیگه موضوعاتم ته می کشه میلاد آماده باش که بیام بگم اه اه چقدر بعضیا از لاست تعریف می کنن پرستاران بهتره:دی ….

  [پاسخ]

 2. دوست عزیز سلام!

  اگر بدنبال یک درآمد عالی با روزی 2 ساعت کار اینترنتی هستی ، میتونم کاری رو که هم توی منزل بنشینی و هم روی علاقه های اینترنتیت کار کنی و هم از درآمد روزانه مناسبی برخوردار بشی ، بهت معرفی کنم.

  این کار سالم ، سریع و پر درآمد هست و فقط باید توی سایت ما ثبت نام کنی و مراحل لازم رو انجام بدی تا در هفته اول یا حتی روز اول کار نتیجه رو ببینی .
  در صورت وجود هر گونه سوال هم در خدمتیم. ایمیلی حاوی شماره تلفنت بده تا باهات تماس بگیرم و راجع به کار و تمام فوت و فن هاش و … باهم صحبت کنیم .

  راستی توی شرکت ما الان دهها همکار حضوری و غیر حضوری گل مثل خودت هست که اونها هم به همین روش وارد کار شدن و دیگه دل نمی کنن!!!

  مطمئن باش تا تهش باهاتم . فقط تو تنهامون نذار…(هرچند که مزه پول رو که بچشی ، دیگه ول کن قضیه نمی شی)

  مدیریت سایت / خانم مهندس توانا

  سایت ما: Bro2.com

  پاینده باشی…

  یه دوری توی سایت بزن ، ضرر نمی کنی ، آشناتر هم میشی.

  [پاسخ]

Leave a Reply

Your email address will not be published.