همانطور که احتمالا تا الان اطلاع پیدا کرده اید ۱۷ اسفند ماه در سالن همایش های معلم تهران همایشی تحت عنوان ” همایش تخصصی نرم افزارهای موبایل و موبایل وب ” برگزار خواهد شد. اما در این پست تصمیم گرفتم توضیحاتی مختصر درباره این همایش و اهداف آن بنویسم تا دوستانی که در این همایش ثبت نام کرده اند بیشتر با کم و کیف آن آشنا شوند.

ایده اولیه این همایش از حدودا ۶ ماه قبل شکل گرفت و تصمیم بر این شد با توجه به جای خالی همایش های مرتبط با حوزه اپلیکیشن های موبایل و موبایل وب ، همایشی با این عنوان و با دعوت از متخصصان این حوزه شکل بگیرد. بعد از ایجاد هسته اولیه همایش و دعوت از سخنرانان و مشورت با این افراد در نهایت بعد از مشخص شدن سخنران ها ، موضوعات همایش نیز مشخص و روی سایت قرار گرفت. خوشبختانه اطلاع رسانی و حمایت از این همایش به خوبی صورت گرفت و جا دارد از همه دوستان و عزیزانی که در این مدت از این همایش حمایت کرده، چه به عنوان حامی رسانه ای و چه به عنوان بخش خبری از آنها تشکر کنم. انگیزه برگزاری این همایش استعداد بالای برنامه‌نویسان ایرانی بوده و همینطور هم‌اندیشی افراد صاحبنظر و استفاده از نظریات آنها هدف این همایش است. اما برای اولین دوره این همایش سخنرانان زیر در نظر گرفته شدند :‌

 

  • سالار کابلی : کارشناس طراحی رابط کاربری نرم افزار
  • مانی قاسمی : IT  نویس در سایت نارنجی و کارشناس برنامه برخط شبکه آموزش
  • حسام آرمندهی : مدیر و بنیانگذار سایت کافه بازار ( مارکت ایرانی اندروید ) و توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل
  • عماد عبدحق : طراح و برنامه نویس اپ سامانک بانک سامان و توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل
  • رضا معلمی : مدیر شرکت همراه یار ، طراح و توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل
  • پرهام باغستانی : کارشناس کاربردپذیری و تجارب کاربری ، کارشناس موبایل وب
  • شاهین کاتبی : طراح و توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل
  • امیر لطیفی : طراح و توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل و از بنیانگذاران اپلیکیشن کافه بازار
  • سپیده قیصر : طراح رابط کاربری نرم افزاری موبایل

 

اما در این همایش موضوعاتی شامل کسب و کار در حوزه نرم افزارهای موبایل ، اصول برنامه نویسی اندروید ، موبایل وب یا برنامه های native  موبایل ، مهاجرت از برنامه نویسی وب به برنامه نویسی موبایل ، کاربردپذیری و تجارب کاربری نرم افزارهای موبایل ، استانداردهای رابط کاربری ایده آل در یک اپلیکیشن و … ارائه خواهد شد.

اما در سایت همایش ما بخشی را برای برنامه نویسان عزیز قرار داده ایم که برنامه نویسان عزیز می توانستند اپ های خود را ثبت نمایند و بعد از بررسی توسط هیئت اجرایی و در حاشیه این همایش این اپ ها به صورت پوستر روی دیوار معرفی و در صورت علاقه بازدیدکنندگان آن را دانلود نمایند. استقبال از این همایش چه از سوی برنامه نویسان و چه از سوی ثبت نام کنندگان بسیار خوب بوده و در مدت کمتر از ۲۰ روز از معرفی این همایش تمامی ظرفیت اختصاص داده شده پر شد و خوشحالیم که اولین دوره این همایش با استقبال خوب علاقه مندان به این حوزه مواجه شده و این خود جای خالی این موضوع را در بین همایش های برگزار شده نشان می دهد.

نکته : تعدادی از برنامه نویسان عزیز بعد از ثبت اپلیکیشن هاشون در مورد دو مسئله پرسیده اند : مسئله اول اینکه انتخاب و تایید این اپلیکیشن ها توسط چه کسانی صورت می گیرد و آیا در این همایش اپلیکیشنی به عنوان برنده انتخاب خواهد شد؟

در ابتدا باید اعلام کنم در این همایش مسابقه ای برای انتخاب اپلیکیشن برتر صورت نمی گیرد و صرفا دعوت از برنامه نویسان برای ثبت اپ ها بیشتر برای معرفی اپلیکیشن ها به طرفدارانشان و علاقه مندان به این حوزه بوده است و انتخاب و تایید اپ ها توسط ارائه دهندگان این همایش و هیئت اجرایی بر اساس ملاک هایی نظیر کیفیت اپلیکیشن‌ ، کاربردپذیری و … صورت می گیرد.

مسئله دومی که دوستان برنامه نویس پرسیده بودند این بود که آیا ثبت یک اپ به معنی گرفتن کد پذیرش برای حضور در همایش هست یا خیر ؟

متاسفانه به دلیل استقبال بالای دوستداران این حوزه ما نمی توانیم همه کسانی که اپ های خود را ثبت کرده اند در سالن پذیرش کنیم و فقط پذیرش افرادی صورت خواهد گرفت که شخص برنامه نویس نیز ثبت نام کرده و کد پذیرش را دریافت نموده باشد. امید است در همایش های بعدی با حمایت های بیشتر و گرفتن فضایی بزرگتر بتوانیم میزبان همه برنامه نویسان موبایل باشیم.

+ نکته مهمی که جا دارد دوباره اعلام کنم، متاسفانه به دلیل فضا و صندلی های محدود و آمار مشخص، تنها حضور علاقه مندان و برنامه نویسان به واسطه کد پذیرش که بعد از ثبت نام در سایت همایش دریافت کرده اند مقدور است.

+ با توجه به استقبال دوستان ۴۰ ظرفیتی که برای کادر اجرایی همایش در نظر گرفته شد نیز از ساعت ۱۲ امروز در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت تا در صورت علاقه به شرکت در این همایش بتوانند ثبت نام کرده و کد پذیرش خود را دریافت کنند.

امیدوارم که این همایش تجربه خوبی به عنوان اولین تجربه چه برای تیم اجرایی و چه برای علاقه مندان و شرکت کنندگان این همایش باشد. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند به سایت همایش مراجعه نمایند.