یکی از ملزومات اولیه بعد از خرید یک آی دیوایس اضافه کردن کیبرد فارسی‌ست. اپل کیبرد فارسی را در بطن کیبرد عربی قرار داده و در واقع شما می توانید بعد از خرید گوشی با اضافه کردن کیبرد عربی از کیبرد فارسی نیز استفاده کنید بدین صورت که برای مثال با گرفتن حرف ب ، پ فارسی نمایان می شود یا با گرفتن حرف ک ، حرف گ فارسی قابلیت انتخاب پیدا می کند. اما این روش سرعت تایپ را به نحو محسوسی کاهش می دهد. قبلا در اینجا آموزش اضافه کردن کیبرد فارسی بدون جیل بریک را نوشته بودم که همچنان افراد می توانند از آن استفاده کنند اما اگر آی دیوایس خود را جیل بریک کردید روشی که در این پست معرفی می کنم دو مزیت مهم دارد : اضافه شدن نیم فاصله به کیبرد و حل مشکل ضمائم فارسی مانند فتحه ، کسره و ضمه.

برای اضافه کردن کیبرد فارسی نیم فاصله دار در ابتدا لازم است دستگاه شما جیل بریک شده باشد. در مرحله بعد Cydia را باز کرده و از مسیر Manage و سپس Source  ، ادیت را زده و بعد از زدن Add سورس زیر را در آن اد می کنید :

http://chronzz.mobi

در مرحله بعد ، با اضافه شدن این سورس در بخش Search برنامه Cydia عبارت Persian iOS 6 Keyboard را جست و جو و آن را نصب نمایید. بعد از نصب شما در بخش کیبردهای آی دیوایس ( Setting – General – Keyboad – Keyboards ) کیبرد فارسی یا Persian  را مشاهده خواهید نمود که به صورت زیر خواهد بود.

Optimized-key1

همینطور بخش ضمائم نیز به خوبی کار می کند.

Optimized-key2

اگر علاقه ای به جیل بریک کردن ندارید همچنان می توانید از این روش استفاده نمایید اما باید قید نیم فاصله و ضمائم را بزنید !

+ قبل از انجام مراحل بالا برای ایمنی بیشتر از دستگاه خود بکاپ بگیرید.

+ با توجه به اینکه نویسنده این توییک مشخص نیست اگر دوستان با نویسنده اصلی این توییک آشنایی دارند به من اعلام کنند تا اسمشون و یا سورس اصلی را اضافه نمایم.