خیلی از کاربران امروزی گوشی‌های هوشمند روزگاری با سیستم عامل سیمبین نوکیا دست و پنجه نرم کرده اند. سیستم عاملی که زمانی قبل از ورود اندروید برای خود غولی بود و خیلی از افراد از آن استفاده می‌کردند. از ۶۶۰۰ که زمانی از محبوب ترین گوشی های هوشمند  تا ۵۸۰۰ لمسی و حالا آخرین گوشی سیمبینی نوکیا یعنی Nokia 808 PureView . نوکیا سرانجام به صورت رسمی اعلام کرد دوران سیمبیان با معرفی گوشی ۸۰۸ به طور رسمی به پایان رسیده است.

nokia pureview

نوکیا در گزارش خود درباره دستاوردهای مالی‌اش در سه ماهه آخر ۲۰۱۲ اعلام کرد گوشی Nokia ۸۰۸ PureView آخرین نسل از سیستم عامل سیمبین خواهد بود. اگر هنوز با این گوشی که آخرین فرزند از نسل بزرگ سیمبیان است آشنا نیستید باید بگویم که این گوشی مجهز به یک دوربین ۴۱ مگاپیکسلی است و نوکیا قصد دارد از تکنولوژی بعدی که روی لومیا از آن قرار است استفاده کند، بهره ببرد. پایان دوره سیمبیان زمانی محتمل به نظر می رسید که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۲ نوکیا تنها ۲.۲ میلیون دستگاه سیمبینی به فروش رساند این در حالیست که این تعداد برای گوشی های ویندوزفونی لومیا ۴.۴ میلیون بوده است.

شاید الان خیلی از افرادی که این خبر را می خوانند همچنان در حال استفاده از یکی از گوشی های سیمبینی محبوب باشند. به نظر می رسد دیگر زمان آن رسیده که این افراد هم به سیستم عامل های محبوب بازار مثل iOS ، اندروید و ویندوزفون رو بیاورند.

+ منبع