در حین وبگردی با خبر جالبی برخورد کردم. خبر نشان می داد که درآمد اپل تنها از فروش آیفون یعنی به جز محصولات دیگر نظیر آی پد، آی مک، مک بوک، مک پرو، اپل تی وی و … بیشتر از درآمد کل کمپانی مایکروسافت بوده است.

۵ سال پیش کلمه ای به اسم آیفون و وسیله ای به این نام هرگز وجود نداشت اما مایکروسافت کمپانی با قدمت ۳۷ سال است که خیلی از مردم دنیا حداقل با یکی از محصولات آن سر و کار داشته اند. همه افرادی که با ویندوز،‌ آفیس و … کار کرده اند از مشتریان مایکروسافت بوده اند اما اکنون بعد از ۵ سال از ابداع آیفون این محصول درآمدی بیش از درآمد کل کمپانی مایکروسافت در طی این ۵ سال برای اپل به بار آورده است.

فروش آیفون اپل، درآمد ۲۴٫۴ بیلیون دلار برای این شرکت در سه ماهه آخر تا ماه دسامبر به همراه داشت، در حالی که فروش تمام مایکروسافت، در این سه ماه، فقط ۲۰٫۹ بیلیون دلار، سود به همراه داشته است که شامل فروش محصولات آفیس، ویندوزها، گوشی‌های ویندوزی و بازی‌های Xbox بوده است.

در خبری مشابه داشتیم که اینستاگرام تنها با ۵۵۱ روز قدمت روز گذشته به قیمت ۱ میلیارد دلار توسط فیس بوک خریداری شد اما نیویورک تایمز با ۱۱۶ سال قدمت تنها ۹۶۷ میلیون دلار ارزش دارد. در این بین اپل دارای ذخیره ای بالغ بر ۱۰۰ بیلیون دلار است که برای خرید فیس بوک نیز کافی‌ست ! حالا این سوال پیش می آید آیا قدمت یک کمپانی مهم تر است یا ایده و خلاقیت آن ؟