خب همانطور که اطلاع دارید روز ۱۶ شهریور یعنی  امروز ؛ روز بلاگستان فارسی نام دارد. روزی که ۱۰ سال پیش در شانزدهم شهریور ماه ۱۳۸۰، سلمان جریری در صفحه وبی که آنرا «وبلاگ سلمان» می نامد، چنین می نویسد :

weblog (وب نوشت) اصلا یعنی چی؟
وب نوشت بر وزن دست نوشت یک اصطلاح من در آوردی است! خیلی جدی نگیرید! اما weblog به وب سایت یا homepage ای میگن که شامل نوشته های شخصی یک نفر راجع به چیزها و نکات جالبی که میبینه یا بهشون فکر میکنه هست. weblog ها معمولا هر روز update می شوند. میتونید مجموعه ای از weblog کلی آدم رو در این قسمت از سایت google ببینید.
وب نوشت من شامل چه چیزهایی میشه؟
 … از نکات جالبی که در طول روز از اینور و اونور می خونم و می شنوم … تا چیزهای جالبی که روی وب پیدا می کنم … تا فکرها و نکاتی که به ذهنم می‌آد … همه چی! …
بلاگستان فارسی در این سالها روزهای خوب و بدی رو تجربه کرد. تعداد زیادی از بلاگ نویسان نسل اول عطای وبلاگ نویسی را به لقایش بخشیدند. تعدادی  دیگر به یک باره ناپدید شدند و تعدادی دیگر با فـیلتـر شدن وبلاگشان تصمیم به ترک وبلاگ نویسی گرفتند. اما به نظرم در سال های اخیر وبلاگستان فارسی به دلیل نفوذ بیشتر شبکه های اجتماعی در سطح وب رونق خودشان را از دست داده اند و کسانی که روزگاری پست هایشان را در وبلاگشان می نوشتند اکنون ترجیح می دهند آن پست ها را در گوگل ریدر و توییتر و فیس بوک و … منتشر کنند.هرچند روال سنتی وبلاگ نویسی تقریبا رو به پایان است اما در سال اخیر و ماه های اخیر خصوصا شاهد رشد وبلاگ نویسی نسبتا حرفه ای و کسب درآمد از وبلاگ نویسی بودیم که امیدوارم روزی را شاهد باشیم که وبلاگ نویسی در کشور ما نیز یک شغل تلقی شود.
به شخصه امیدوارم در صدمین سالگرد وبلاگستان فارسی شاهد رشد خیلی زیاد وبلاگ ها و گسترده تر شدن طیف وبلاگ نویسی بین افراد مختلف باشیم. دوست داشتم در این پست ۵ وبلاگ فارسی زبان را معرفی کنم که از دوستان مینیمال نویس من هم هستند  اما چون دیدم شاید اگر بخواهم اسم ببرم لیست بلندبالایی نیاز است از این مورد صرف نظر کردم. ضمنا فردا , پنجشنبه ۱۷ شهریور  ساعت ۶ تا ۸ عصر به مناسبت همین روز، همایشی به همت سایت وبلاگ فستیوال ، برگزار کننده جشنواره های وبلاگی، برگزار میشود که محل آن فرهنگسرای رسانه است و ورود برای کلیه وبلاگ نویسان آزاد است. بنده نیز سعی خواهم کرد در این مراسم شرکت کنم و دیداری با دوستان عزیز وبلاگ‌نویسم داشته باشم.
به امید روزی که همه ایرانی ها برای خود یک وبلاگ داشته باشند