خب بالاخره بعد از حدودا دو هفته ای که از آغاز عضوگیری گوگل ویو ( Google Wave ) گذشت بنده نیز به لطف دوست خوبم پرهام باغستانی به این سرویس دعوت شدم , همونطور که احتمالا می دونید و در خبرها خواندید دعوت نامه های این سرویس تا قیمت ۱۲۰ دلار در سایت های مختلف در حال فروش است , همینک در لیست دوستان من , نیما اکبرپور , رابرت اسکوبل , پرهام باغستانی , نیما عربی , شروین فتحی و حسن آی تی لاین حضور دارند که فکر کنم همینک جزو معدود ایرانی های وبلاگ نویس عضو این سرویس هستند. اما سوالی که الان در ذهن خیلی ها پدید میاد اینکه کلا Google Wave چی هست و قرار هست در آینده به چی تبدیل بشه و شاید قبل از اون این سوال پیش بیاد که حالا دعوت نامه گوگل ویو را از کجا میتونیم پیدا کنیم !

گوگل ویو سرویس جدیدی هست که توسط گوگل از مدت ها قبل وعده اون داده شده بود و در کنفرانس کنفرانس Google I/O در می ۲۰۰۷ رسما معرفی شد . دوست خوبم پرهام که به عنوان یکی از اولین ها در این سرویس عضو شده در تعریف گوگل ویو می نویسد :

این سرویس که یک سیستم ارتباطی تلفیقی است از ابزارهای همچون پست الکترونیکی , پیام رسان ها , شبکه های اجتماعی و ویکی ها و … تشکیل شده است .گوگل ویو که بر مبنای پروتکل ارتباطی Wave Foundation Protocol بنا نهاده شده است به کاربران این امکان را میده تا شبکه های ارتباطی بین اعضای و دوستان خودتون ایجاد کنید .این پروتکل بر مبنای مدل پروتکل ارائه و پیام رسانی قابل توسعه XMPP ( که سابقا Jabber نامیده میشد ) ایجاد شده است .

اما در تعریف بخش ها و وظایف دیگر گوگل ویو به این تعاریف بر می خوریم :

گوگل‌ویو، برنامه‌ای کاربردی است که پیشخوانی اشتراکی برای دو یا چند کاربر مختلف در درون مرورگرها به وجود آورد؛ جایی که کاربران بتوانند به سادگی به تبادل اطلاعات با فرمت‌های گوناگون بپردازند. آنها می‌توانند پیام‌ها را مانند پست الکترونیکی ردوبدل کنند، از سیستم پیام‌رسان فوری استفاده کنند، مستندات با حجم بالا و حاوی متن، تصویر و گرافیک را به اشتراک بگذارند یا با کمک یکدیگر ویرایش کنند، ابزارک‌ها را به درون گوگل‌ویو بکشند و برای استفاده در اختیار بگیرند و به عنوان مثال در فضای گوگل‌ویو به بازی‌های چند کاربره بپردازند. کاربران می‌توانند پس از اتمام کار، نتیجه را ذخیره و حاصل کار را در وب منتشر کنند.

عده ای گوگل ویو را ایمیل قرن ۲۱ می دانند اما عده ای دیگر بر این اعتقادند اصولا گوگل به غیر از سرویس های اصلی خود یعنی موتو جست و جوگر گوگل و جیمیل در سایر سرویس ها نتوانسته انتظارات را برآورده کند و با توجه به بالا بودن سطح توقعات از گوگل معمولا از این سرویس ها استقبال چندانی نشده است . بعد از عضویت در گوگل ویو با تصویر زیر برخورد خواهید کرد که اولین اسکرین گوگل ویو است :

در زیر فیلم جالبی از این سرویس مشاهده می کنید که با دیدن آن می توانید با بخش های مختلف گوگل ویو آشنا شوید :

اما اکنون سوالی که می دانم قرار هست مدام از من بپرسند اینه که آیا دعوت نامه گوگل ویو داری برای ما هم بفرست , دعوت نامه این سرویس را فعلا شما می توانید با درخواست در اینجا احتمالا دریافت کنید , البته بنده بعد از ارسال دعوت نامه حدودا ۱۰ روز منتظر تایید نهایی گوگل بودم تا دعوت نامه ارسالی از سوی پرهام را دریافت کنم . با این حال خوشحال می شوم دوستانی که الان در این سرویس عضو هستند اعلام کنند تا به لیست دوستانم در گوگل ویو اضافه کنم , ضمنا اگر دوستانی دعوت نامه دارند نیز اعلام کنند تا به کسانی که مایل به عضویت در این سرویس هستند اهدا شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر پست های زیر را توصیه می کنم :
+ Google Wave از وبلاگ پرهام
+ وبلاگ بررسی  Google Wave به زبان فارسی
+ انقلابی به نام Googe Wave