این پست یک پست خیالیست که شاید در ۵۰ سال آینده به حقیقت بپیوندد اما در حال حاضر فکر کردن به آن نیز کمی سخت است . این روزها همه با شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک , توییتر , فرندفید و … آشنا هستیم . روزانه ما فعالیت ها , علایق و اتفاقات روزانه ای که برایمان میفتد را تو این شبکه ها وارد می کنیم . صبح از خواب بیدار میشیم و توییت می کنیم چقدر از هوای ابری بدم میاد , میریم تو فیس بوک مثل بعضی ها یهویی وضعیت روابطمان را از Single به in a relationship در میاریم و سپس سراغ فرندفید میریم و درباره علایقمان با دوستان بحث می کنیم. اما با این همه اطلاعاتی که از خودمان در اینترنت به اشتراک می گذاریم آینده شبکه های اجتماعی به چه صورت خواهد بود ؟

Philip Langley طرحی از آینده شبکه های اجتماعی و تاثیر آن در زندگی  در اختیارمان قرار داده که در اینجا به آن اشاره ای می کنیم . در این پست ما به دستگاهی شبیه دوربین برخورد می کنیم که در آینده ممکن است اختراع شود , این دستگاه که داری مکان یاب و فابلیت اتصال به شبکه  های اجتماعی را نیز دارا است کارهای زیر را انجام می دهد :

فکر کنید در کتابخانه نشستید و فردی رو به روی شما می نشیند و چشم شما رو می گیرد ! خب الان کسی خواستار شروع دوستی  بدین شکل باشه , برای مثال میگه , اوه چه قدر هوای کتابخونه گرمه امروز یا مثلا چقدر صدای مگس داره میاد یا حرف هایی از این دست , به هر حال برای شروع صحبت همه می دانند چه باید بگویند . اما این دستگاه به ما کمک می کند تنها با اسکن کردن صورت شخص مقابل به تمامی اطلاعات وی که از فیس بوک و توییترش گرفته شده دسترسی پیدا کنید. در تصویر بالا مشاهده می کنید تصویر اسکن شده نشان داده که فرد مذکور اسمش John Ngavi , بیست و هفت ساله , متاهل و همسر Megan Ngavi هست , جان در یک آزمایشگاه کار می کنه و مسئول تولید است . اطلاعات به اینجا ختم نمیشه اکنون ما میدونیم که جان به فیلم جنگ ستارگان علاقه داره و سیاست براش اهمیتی نداره , خب الان ما شناخت خوبی روی فرد مقابل داریم و برای مثال دیگر نمی آییم برای شروع بحث با این فرد , در مورد انتخابات صحبت کنیم ! یا اینکه  می دانیم برای یک مهره سوخته نباید وقت زیادی بگذاریم !

حال مثال دیگری می زنیم , به خانه دوستی دعوت شدید که اطلاعات زیادی از آن دوست ندارید , در اینجا این دستگاه شگفت انگیز را از جیبمان بیرون آورده و با اتصال با ماهواره های مکان یاب , مکان خانه مورد نظر را وارد دستگاه می کنیم , دستگاه با اسکن تصویر خانه , مشخصات صاحب خانه های تمامی خانه های اسکن شده را به ما می دهد و حتی به ما می گوید در موقعیتی که قرار داریم خانه یکی از دوستانمان هم در این محدوده است , یا حتی در خیابان در حال قدم زدن هستیم و خانه ای شیک را مشاهده می کنیم , شاید بارها برای شما هم این سوال پیش اومده باشه که وای یعنی این خونه خوشگل برای کی میتونه باشه , دیگه با این دستگاه نیاز به فکر کردن نیست , تنها یک اسکن ساده و فهمیدن تمامی مشخصات صاحب خانه در کمتر از چند ثانیه , جالبه نه ؟ فکر کنم این دستگاه بهترین وسیله برای ارضا حس کنجکاویست

اما کار این وسیله جالب به همین جا ختم نمیشه , به یک قرار عمومی دعوت شدیم و با جمعیت زیادی برخورد می کنیم , افراد دسته دسته با توجه به دوستی هایی که با هم دارند چند تا چند تا کنار هم جمع شدند و در حال صحبت کردن هستند و ما شناخت چندانی از نظرات آنها نداریم . علایق و سلایق و نظرات بعضی ها را از چهره شان می شود تشخیص داد , بعضی خاصیت ها در صورت همیشه برای ما یادآور یک سری ویژگی های خاص است . اما این دستگاه به ما کمک می کند با اسکن کردن تصاویر این افراد از آخرین نظراتشون و توییت هاشون با خبر بشیم . برای مثال ما یک پرسپولیسی هستیم و دیروز بازی دو تیم استقلال پرسپولیس بوده , یک اسکن سریع انجام میدیم و با توجه به توییت های افراد تمامی پرسپولیسی های  جمع را شناسایی و به آن ها می پیوندیم . از این دستگاه مسلما استفاده های خیلی زیادی میشه کرد که حتما تا الان به ذهن خودتون هم رسیده , بله بله , منظورم دقیقا همین هست ! اگر همچین دستگاهی اختراع شود که همچین دور از ذهن هم نیست چه اتفاقی برای حریم خصوصی ما خواهد افتاد؟!