قطعا با سایت فرندفید آشنا هستید , فرندفید سایتی است که فعالیت های وب ۲ دوستانتان را می توانید دنبال کنید و البته آن ها را به اصطلاح لایک بزنید . اما فرندفید برای چندمین بار طراحی خود را تغییر و نسخه جدیدی را ارائه کرد . این نسخه در دو هفته گذشته به صورت بتا در اختیار همگان قرار گرفته بود که از دقایقی پیش به جای نسخه اصلی قرار گرفت .

اما در فرندفید جدید یک سری امکانات اضافه شده که بعضی از آنها در نگاه اول مشهود و بعضی دیگر کمی مخفی می باشد که در اینجا به آن ها اشاره خواهیم نمود.

۱- مجهزتر شدن بخش شیر انتری و مطالب

اکنون شما می توانید مطالب و انتری های خود را با افراد خاصی به اشتراک بذارید و یا اینکه همزمان در روم های مختلف و در فید خودتان منتشر کنید . برای این کار کافی است در بخش ارسال به : … نام یوزرهای مورد نظرتان را نوشته تا تنها برای آنها این فید نمایش داده شود . این امکانی است که شما به عنوان دایرکت مسیج نیز میتوانید از آن بهره ببرید.ضمنا این بخش قابلیت تشخیص هوشمند کلمات و حروف را نیز دارا هست.

۲– ذخیره کردن جست و جوها از نکات قابل توجه در فرندفید جدید بخش جست و جو و امکانات اضافه شده به آن است , زین پس شما می توانید جست و جوهای خود را دقیق تر انجام دهید و آنها را سیو کرده تا دیگر نیاز به جست و جوی دوباره نباشد و تنها روی کلمه سیو شده کلیک کنید. شما می توانید برای نمایش نتیجه محدودیت هایی نظیر تعداد لایک و کامنت قرار دهید تا نتیجه مطلوب تری مشاهده کنید.

۳- فرندفید تحت ایمیل

به نظرم یکی از مفیدترین امکانات اضافه شده به فرندفید جدید همین امکانات ایمیلی آن هست . زین پس شما می توانید عکس ها و مطالب خود را به ایمیل Share@friendfeed.com فرستاده تا برای دوستانتان به نمایش درآید . بنابراین می توانید حتی از موبایل و ایمیلی که در ابتدا به فرندفید داده اید عکس ها و مطالب خود را شیر کنید . اما نکته جالب تر اینکه به تمامی اعضای فرندفید به اسم یوزرشان یک ایمیل فرندفیدی تعلق گرفته است یعنی مثلا اگر یوزر شما ۹blog می باشد ایمیلی به صورت ۹blog@friendfeed.com برای شما درست شده که اگر دوستانتان به این ایمیل عکس یا متن ارسال کنند به صورت دایرکت مسیج برای شما خواهد آمد . این نیز یکی از ویژگی های بسیار خوب فرندفید جدید می باشد.

۴- کلیدهای میانبر فرندفید

اما جالب هست که بدانید یک سری کلید میانبر نیز در صفحه فرندفید تعریف شده که با فشردن آنها می توانید کارهای خود را سریعتر انجام دهید که این کلیدهای میانبر به شرح زیر می باشد :

q متوقف و یا راه اندازی امکان پخش زنده
/ جست و جوی کلمه خاص
esc خارج شدن از وضعیت جست و جو و یا شیر مطلب و انتری
g then h رفتن به صفحه خانه
g then d رفتن به صفحه دایرکت مسیج ها
g then m رفتن به صفحه لایکها و کامنت های شما
g then b رفتن به صفحه بهترین های روز
مسلما فرندفید جدید برای جا افتادن نیاز به زمان خواهد داشت اما مطمئنا باز هم طرفداران خود را خواهد داشت .