در این ۷ روز گذشته که در خدمت شما نبودم در جزیره زیبای کیش به سر می بردم و جای همگی دوستان را خالی کردم . اما در این پست قصد دارم نتیجه یک آزمایش عملی که در طول پرواز انجام دادم را در اختیار دوستان قرار بدم . تصمیم گرفتم به هنگام پرواز و از لحظه تیک آف تا لندینگ GPS (مکان یاب) گوشی موبایلم را روشن گذاشته تا ماکزیمم سرعت هواپیمایی که از تهران به سمت کیش حرکت می کرد و ماکزیمم ارتفاع و مسیر پروازی را بدست آورم . هواپیمای نامبرده توپولوف می باشد . در ابتدا با روشن کردن GPS و اتصال به ماهواره مشخص شد هواپیما به محضی که سرعتی حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت پیدا می کند تیک آف را انجام می دهد . هواپیمای مذکور تا ارتفاع ۱۰۱۵۰ متری از سطح دریا از زمین ارتفاع گرفت و همانطور که در عکس های زیر می بینید در این ارتفاع ۹۸۳۰ متری از سطح دریا , سرعت هواپیما ۱۰۰۳ کیلومتر بر ساعت بوده است .

scr000047

به طور میانگین این هواپیما سرعتی حدود ۹۰۵ داشت و مسیر هوایی تهران تا کیش که طبق آمار بدست آمده حدودا ۱۳۰۰ کیلومتر هست را در مدت ۱۰۰ دقیقه طی کرد ضمنا در عکس زیر ماکزیمم سرعت هواپیما و میانگین سرعت و ..  که به وسیله نرم افزار گرمین بدست آمده را مشاهده می کنید.

scr000044

در زیر نمودار سرعت بر حسب زمان این هواپیما را مشاهده می کنید :

scr000041

به وسیله نرم افزار SmartCom Gps نیز مسیر هوایی از فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه کیش به این صورت در آمد که البته به دلیل ابری بودن هوا در بخشی از مسیر و قطع شدن ماهواره جی پی اس موفق نشدم تا انتهای مسیر از این نرم افزار استفاده کنم که البته در مسیر برگشت با نرم افزار Sport Tracker مسیر را , به صورت شماتیک روی گوگل ارث بدست آوردم .

scr000031

پی نوشت : در طول پرواز این  جزو قوانین پرواز هست که نباید از وسایل الکترونیکی , خصوصا فرستنده و گیرنده امواج استفاده کرد . بنابراین استفاده از موبایل و GPS در موبایل ممنوع می باشد و به دلیل خطرهای احتمالی این کار را اصلا به شما توصیه نمی کنم .