wikipedia-logo

دایره المعارف ویکی پدیا را می توان همکنون یکی از محبوب ترین دایره المعارف های اینترنتی دانست . ویکی پدیا در تعریف خودش می آورد :

ویکی‌پدیا (به انگلیسی: Wikipedia) یک دانشنامه اینترنتی چندزبانه با محتویات آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و مقالات آن می‌تواند توسط هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد ویرایش گردد. نام ویکی‌پدیا واژه‌ای ترکیبی است که از واژه‌های ویکی (وب‌گاه مشارکتی) و انسیکلوپدیا (دانشنامه) گرفته شده‌است. میزبان‌های اینترنتی اصلی این وب‌گاه در شهر تامپای فلوریدا هستند. همچنین میزبان‌های اضافی دیگری هم در شهرهای آمستردام و سئول به این وب‌گاه یاری می‌رسانند

اکنون این دانشنامه بزرگ اینترنتی روی موبایل ها نیز قابل دسترس هست و نسخه موبایل آن برای ۱۴ زبان تهیه شده است . البته متاسفانه هنوز خبری از ویکی پدیا فارسی میان نسخه موبایل ویکی پدیا نیست که امیدوارم هرچه سریعتر نسخه فارسی آن نیز در دسترس قرار بگیرد. برای مشاهده نسخه موبایل کافی است که در گوشی خود دسترسی به اینترنت از نوع GPRS یا WiFi داشته و آدرس mobile.wikipedia.org را درون مرورگر موبایل خود وارد کنید تا صفحه ای به مانند صفحه زیر مشاهده نمایید.

حجم صفحات ویکی پدیا نسخه موبایل بسیار کم و معقول هست و در نتیجه ویکی گردی برای شما هزینه زیادی را رقم نخواهد زد . البته دوستان آی فون دار می توانند نرم افزاری که به همین مناسبت برایشان طراحی شده را از اینجا دانلود کنند .