مسلما در سالهای اخیر بارها و بارها با واژه بانکداری الکترونیکی (E-Banking) برخورد کرده اید . شاید بتوان پیشگام این حرکت را بانک سامان دانست که در ابتدا تمامی امکانات خودش نظیر مشاهده حساب ها , انتقال وجه , پرداخت قبوض , خرید آنلاین و … روی سایت خود ارائه کرد . اما اکنون اکثر بانک ها این امکان را به مشتریان خود می دهند که به صورت آنلاین به روی حساب نظارت داشته باشند . اما اکنون با توجه به تعداد بانک ها این سوال پیش می آید که کدام بانک از لحاظ الکترونیکی و برای مثال برای یک خرید اینترنتی مناسب تر است. در ابتدا باید عرض کنم تمامی مطالب این پست بر اساس تجربه های شخصی و نظر شخصی بنده می باشد .

در حال حاضر بانک های اقتصاد نوین , کشاورزی , ملت, پارسیان , پاسارگاد, سامان , صنعت و معدن , سینا و توسعه صادرات امکان پرداخت اینترنتی دارند . بصورتیکه شما بعد از افتتاح حساب و دریافت کارت اعتباری یک کد CCV2 دریافت می کنید که به وسیله آن و رمزی که برای خرید اینترنتی تعیین میکنید می توانید یک خرید آنلاین داشته باشید. این خرید می تواند شامل پرداخت قبوض , خرید بلیط قطار و هواپیما , رزرو هتل , خرید فضا و دامین , خرید شارژ کارت های سیم کارت های اعتباری , خرید سی دی و فیلم و …. باشد. تمامی ۹ بانک نام برده شده امکان خرید گسترده اینترنتی را دارند و تمامی افراد می توانند به وسیله کارت بانک خود از طریق درگاه های بانک سامان و یا پارسیان خرید خود را انجام دهند. در بین بانک های نام برده شده بنده تجربه کار با کارتهای بانک ملت ( Access Card ) و بانک سامان را دارم. اکنون تمامی امکاناتی که توسط بانک سامان ارائه می شود بانک ملت نیز ارائه می دهد . شاید الان بتوانیم برتری بانک ملت به بانک سامان را تعداد بیشتر شعبه ها در سطح شهرها نام برد. با این حال بانک سامان پیشرو خدمات الکترونیکی است و استارت تمامی این خدمات الکترونیکی را این بانک زده است.

اما این سوال پیش می آید که اکنون بعد از تهیه کارت یکی از بانک ها چه فعالیت هایی را می توانیم به صورت اینترنتی انجام دهیم ؟ بنده برای مثال امکاناتی که شما بعد از افتتاح حساب در بانک ملت در اختیار شما قرار میگیرد را توضیح می دهم:

شما بعد از افتتاح حساب و دریافت ملت کارت و یا Access Card و فعال کردن امکان کنترل حساب اینترنتی با مراجعه به سایت بانک ملت به صورت آنلاین و لحظه ای آخرین تراکنش حساب جاری , حساب ملت کارت , حساب Access Card و سایر حساب های خود را مشاهده کنید. امکان انتقال وجه از ملت کارت به ملت کارت و حساب جاری دیگر و بلعکس . امکان پرداخت قبوض به صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه روز و دریافت رسید آنلاین , دریافت آخرین تراکنش ها در ایمیل و یا به صورت SMS , مشاهده موجودی حساب و تمامی امکانات بالا از طریق موبایل و به وسیله نرم افزار ارائه شده توسط بانک. ضمنا از لحاظ امنیتی سایت بانک ملت دارای پروتکل SSL یا Secure Socket Layer می باشد که همانطور که اطلاع دارید این پروتکل جهت ایجاد امنیت و محرمانگی اطلاعات بر روی اینترنت توسعه یافته است که از تایید هویت سمت سرویس دهنده و سرویس گیرنده پشتیبانی می کند ، امنیت و تمامیت کانال انتقال را با استفاده از رمز کردن ، تصدیق اصالت و کدهای تصدیق پیام حفظ می کند.پروتکل SSL قبل از اینکه اطلاعات شخصی مشتری از رایانه او خارج شود آنها را کدگذاری و رمز نگاری کرده تا این اطمینان برای مشتری حاصل شود که هنگام ارسال و دریافت اطلاعات هیچ شخص دیگری نمی تواند اطلاعات را خوانده و یا آنها را تغییر دهد.

امکانات بالا به صورت اختصاصی توسط سایت این بانک ارائه می شود اما شما می توانید برای مثال از امکانات خرید آنلاینی که توسط بانک پارسیان نیز ارائه می شود استفاده کنید. برای این کار کافی است که به سایت این بانک رفته و تمامی سایت هایی که امکان خرید آنلاین را دارند مشاهده و در صورت نیاز خرید خود را انجام دهید. این سایت ها می تواند شامل : خرید بلیط قطار , هواپیما , اتوبوس – خرید بلیط کنسرت و برنامه های هنری , پرداخت قبوض , خرید قطعات کامپیوتر و موبایل , ثبت دامنه و میزبانی وب و طراحی سایت , خدمات SMS , خدمات شارژ کارت اپراتورهای تلفن همراه , خدمات بیمه ای , خدمات لیزینگ , رزرو هتل , خرید کتاب و … می توان اشاره کرد. برای مثال برای خرید بلیط هواپیما کافی است که به سایت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ( ایران ایر) رفته و بعد از ثبت نام زمان حرکت خود را مشخص کنید . این سایت به صورت آنلاین در صورتیکه صندلی خالی در هواپیمای مورد نظر شما وجود داشته باشد امکان خرید به وسیله کارت بانک های نامبرده فراهم و شما بعد از دادن اطلاعات کارت بلیط را دریافت می کنید . بعد از خرید بلیط یک رسید و یک کد به شما اختصاص داده می شود که کافی است در فرودگاه و هنگام دریافت کارت پرواز این رسید را در اختیار مسئول مربوطه قرار داده تا کارت پرواز به شما داده شود.  این روند عینا در مورد خرید بلیط قطار نیز صدق می کند.

اگر این امکانات بین مردم جا بیفتد و مردم به آن اعتماد کنند هزینه های بسیار زیادی صرفه جویی می شود. مثال ساده پرداخت قبوض هست که دیگر نیاز به این نیست که در صف های طویل بانک ها بروید و به راحتی می تواند در خانه و در کمتر از چند ثانیه قبض خود را پرداخت کنید .  یا برای مثال دیگر نیازی به این نیست که برای خرید یک بلیط به آژانس های مسافرتی مراجعه کنیم و یا برای تهیه یک شارژ کارت موبایل بار ترافیکی شهر را اضافه کنیم . تمامی این کارها اکنون در منزل و به وسیله رایانه شما قابل انجام است !