همانطور که می دانید ۲ چیز در گوشی های موبایل شکل ظاهری گوشی را زیبا می کنند , یکی Theme گوشی و دیگری فونت مورد استفاده در گوشی . اما بسیاری از دارندگان گوشی های نوکیا سری ۹٫۱ و ۹٫۲ نظیر گوشی های سری N از فونت گوشی خود (فارسی و انگلیسی ) راضی نیستند . در این پست با معرفی یک نرم افزار و یک ترفند شما به راحتی می توانید فونت گوشی خود را عوض کرده و با فونت های جدید گوشی خود را زیباتر کنید.ضمنا در این پست به معرفی دو پکیج فونت می پردازیم که شامل دو فونت فارسی و دو فونت انگلیسی زیبا می باشد.

در ابتدای کار باید برنامه FontRouter را از اینجا دانلود و روی گوشی خود و در مموری کارت نصب نمایید . توجه نمایید که این نرم افزار نیاز به ساین کردن دارد که مسلما دوستانی که گوشی های سری ۹٫۱ و ۹٫۲ نوکیا دارند با اصطلاح و طریقه ساین کردن آشنا هستند.با نصب این نرم افزار از این به بعد شما می توانید به راحتی فونت گوشی خود را عوض و یا سایز آن را کوچکتر و یا بزرگتر نمایید. بعد از نصب این برنامه روی گوشی اکنون نوبت نصب فونت های مورد دلخواهتان می باشد. شما می توانید از فونت های TTF که در ویندوزتان هم موجود است استفاده کنید اما این کار توصیه نمی شود و ترجیحا بهتر است فونت هایی که توسط دوستان عزیز ویژه موبایل تهیه شده استفاده نمایید.فونت هایی که در این پست معرفی می شوند کاری از دوستان خوبم در انجمن موبایلستان می باشد.

۱- فونت سام ۲

این فونت که شامل فونت فارسی خودکار نیز می باشد نمای بسیار جالبی به گوشی شما و خصوصا بخش اس ام اس های آن می دهد و بیشتر به دوستان اس ام اس باز توصیه می شود. فونت فارسی این پکیج فونت دست نویس خودکار می باشد . برای نصب این فونت روی گوشی کافی است که این فایل را اینجا  دانلود و بعد از اکسترکت کردن فایل های درون آن که شامل ۲ فایل FontRouter.ini و فایل فونت می باشد آن را به مسیر E:/Data/Fonts درون گوشی خود انتقال داده و سپس گوشی خود را یک بار خاموش و روشن نمایید. بعد از روشن شدن گوشی مشاهده خواهید کرد که فونت های گوشی شما در تمامی قسمت ها به صورت زیر در آمده است و همانطور که مشاهده میکنید فونت فارسی و انگلیسی گوشی شما عوض شده است:

منبع : روزنوشت میلاد - www.iMilad.comمنبع : روزنوشت میلاد - www.iMilad.com

۲- فونت Pyan

این فونت علاوه بر دارا بودن یک فونت زیبا و خوانا و در عین حال فانتزی انگلیسی شامل فونت زیبا و خوانای هما می باشد که می تواند بهترین گزینه هم برای خواندن متون در موبایل و هم برای خواندن اس ام اس ها باشد. هر دو فونت انگلیسی و فارسی این پکیچ بسیار خوانا بوده و به هیچ عنوان چشم شما هنگام خواندن متون با این دو فونت خسته نمی شود. برای نصب این فونت روی گوشی پس از دریافت آن از اینجا به مانند مراحلی که درباره فونت قبل توضیح داده شد عمل نمایید. یعنی ابتدا فایل های اکسترکت شده که شامل فایل فونت و فایل FontRouter.ini  می باشد به مسیر E:/Data/Fonts  در مموری کارت گوشی خود انتقال داده و سپس گوشی خود را یک بار خاموش روشن نمایید. پس از این کار شکل و نمای گوشی شما در تمامی بخش ها به صورت زیر در خواهد آمد:

منبع : روزنوشت میلاد - www.iMilad.com

نکته  مهم : توجه داشته باشید که حتما نرم افزار FontRouter روی مموری کارت خود نصب نمایید و از نصب آن روی حافظه داخلی گوشی بهتر است پرهیز کنید.

احتمالا از این به بعد هر هفته در پایان هفته فونت های جدید در همین وبلاگ منتشر خواهد شد. دوستان عزیز اگر سوال و یا مشکلی داشتند می توانند از طریق نظرات همین پست اعلام کنند.