آمار و ارقام به ما نشان می دهد که عموما چه چیزهایی مورد پسند مردم است . در این پست آماری از مشخصات کامپیوترهایی که از این وبلاگ بازدید کرده اند آورده شده است و طبق آماری که از سایت های وبگذر و گوگل آنالیتیک گرفته شده است بر روی آن بحث و دلایل برتری پارامترهای مختلف  مورد بررسی قرار میگیرد.این پست قسمت اول از آمار روزنوشت میلاد می باشد و احتمالا ۱ یا ۲ پست دیگر هم به موارد دیگری خواهیم پرداخت.

۱- سیستم عامل بازدید کنندگان

همانطور که می بینید و انتظار هم داریم ویندوز XP همچنان صدرنشین سیستم عامل ها است. بعد از آن هم ویندوز ویستا قرار دارد. دلیلی که شاید سبب می شود هنوز همه به ویستا گرایش پیدا نکنند نیاز نسبتا بالای سخت افزاری این ویندوز و شاید امنیت بیش از حد آن در هنگام کار و یا باز کردن برنامه ها و محیط جدید آن باشد که شاید زمان زیادی لازم باشد تا ویستا جای XP را بگیرد . این زمان شاید خیلی بیشتر از زمانی باشد که XP جای ویندوز ۹۸ را گرفت.البته این روزها اگر کسی از ظاهر ویستا هم خوشش بیاید به راحتی با نصب برنامه های متنوع شبیه ساز ویندوز XP خود را به شکل ویستا در می آورد . یعنی موتور XP و بدنه ویستا ! شما را یاد یکی از خودروهای ایرانی نمی اندازد؟ ویندوز ۹۸ را دیگر باید در آستانه انقراض بدانیم هرچند هنوز هم هستند کسانی که حاضر به ترک ۹۸ نیستند. کاربران لینوکس را باید محترم ترین افراد برای رعایت حق کپی رایت بدانیم . هر چند که هنوز هم لینوکس در بین عامه کاربران کامپیوتر به خوبی جا نیفتاده است و شاید کسانی هم که لینوکس و ویندوز را با هم دارند ترجیح بدهند برای اتصال به اینترنت از ویندوز خود استفاده نمایند.

۲- آمار مرورگرهای بازدیدکنندگان:

در مورد مرورگرها بحث زیاد است . IE همچنان بر مرورگرها پادشاهی می کند اما این پادشاهی نسبت به چند سال گذشته تزلزل یافته است. با امدن فایرفاکس یک رقابت بسیار عالی بین IE وFF صورت گرفت که سبب شد IE کمی خودش را با خواسته های کاربران تطبیق دهد . یادمان نمی رود تا قبل از آمدن IE 7 برای باز کردن چند صفحه تمامی فضای TaskBar اشغال می شد اما در ورژن های بعدی و با آمدن مرورگرهایی نظیر نت اسکیپ و فایرفاکس گزینه  New Tab هم به IE اضافه شد. این آمار نشان می دهد که خیلی از افراد ویندوز را همانطور که نصب می کنند بدون تغییر و یا آپدیت برنامه های آن به کار با آن ادامه می دهند. ۴۵ درصدی که از IE استفاده می کنند بدون شک از ویندوز XP استفاده و از همان مرورگری که در ابتدا روی ویندوزشان نصب بوده در حال استفاده اند. شاید اگر مرورگر پیش فرض ویندوز فایرفاکس بود الان کاملا این آمار عکس حالت فعلی بود.. ۲/۰ درصدی که از IE 5 استفاده می کنند قائدتا جزو همان دسته 3/0  درصدی هستند که از ویندوز ۹۸ استفاده می کنند . این افراد احتمالا به اشیای عتیقه هم علاقه خاصی دارند! که زیاد نمی شود در موردشان بحث کرد.

۳- وضوح نمایشگر کاربران

وضوح نمایشگر همانطور که می دانید ارتباط زیادی به اینچ مانیتور کاربران دارد. این آمار نشان می دهد که اکثر کاربران از مانیتور ۱۷ اینچ استفاده می کنند. زمانی درصدها همه به سمت وضوح ۸۰۰ در ۶۰۰ بود که می توان دلیل اصلی آن مانیتورهای ۱۵ اینچ آن زمان و همینطور کارت های گرافیک قدیمی نام برد. در اینجا من لازم می دانم از آن دسته از افرادی که با وضوح نمایش ۸۰۰ در ۶۰۰ به این وبلاگ بیایند عذر بخواهم چون احتمالا صفحات را به خوبی مشاهده نمی کنند.

۴- اینترنت کاربران

آمار گوگل آنالیتیک در مورد نوع اینترنت کاربران کمی عجیب به نظر می رسد. ۷۲ درصد بازدیدکننده با اینترنتی وارد این وبلاگ شده اند که برای گوگل قابل شناسایی نبوده است ! شاید لازم باشد دسته جدیدی با نام اینترنت ذغالی هم وارد این لیست شود تا به جای Unknown قرار گیرد !! چیزی که واضح است گوگل اینترنت فعلی کاربران ایرانی را Dial Up نمی داند . دسته دوم و سوم را می توان افرادی دانست که قائدتا اینترنت شیرینی دارند و با سرعت بالا به وب گردی می پردازند. در مورد OC3 هم فعلا چیز خاصی نمی دانم که باید در مورد آن جست و جو کنم.

اینها بخشی از آمار روزنوشت میلاد بودند که قسمت اول آن به پایان رسید . در پایان از دوستان می خواهم اگر نظر دیگری در مورد برتری آماری بعضی از پارامترها بر دیگری دارند در بخش نظرات ذکر نمایند. پیشاپیش از شما متشکرم.