مسلما اگر در این چند ماه گذشته وبلاگ ها را مشاهده کردید باشید حداقل یک پست با تیتر اوبونتو به دستم رسید پیدا میکنید . اما شاید عده ای هنوز ندانند این اوبونتو که بارها و بارها در وبلاگ ها با آن مواجه می شوند چیست؟ در این پست قصد دارم ضمن معرفی اوبونتو راه های رسیدن رایگان شما به آن را معرفی کنم.

ubuntu-def-faاُوبونتو یکی از توزیع‌های لینوکس است که بر اساس دبیان پایه‌گذاری شده‌است اما در چندین مورد با دبیان تفاوت دارد. نام اوبونتو از یکی از مفاهیم افریقای جنوبی به معنی "انسانیت نسبت به دیگران" (Humanity Towards Others) گرفته شده‌است.

اوبونتو هر شش ماه یک بار نسخهٔ جدیدی را به بازار عرضه می‌کند. علاوه بر این برای هر نسخه از اوبونتو، تا ۱۸ ماه پس از انتشار آن نسخه، پشتیبانی ارائه می‌شود. برای نسخهٔ LTS مثل ۶٫۰۶ ( Dapper ) ، به جای پشتیبانی ۱۸ ماهه، سه سال پشتیبانی برای نسخهٔ ویژهٔ رایانه‌های شخصی و پنج سال پشتیبانی برای نسخه‌های خادم ارائه خواهد شد.

آخرین نسخه اوبونتو، نسخه ۷٫۰۴ است و با نام Feisty Fawn عرضه شده است.

تأسیس اوبونتو:در هشتم ژوییه سال ۲۰۰۵، مارک شاتل ورث و Canocial Ltd خبر تأسیس اوبونتو را با سرمایهٔ اولیهٔ ۱۰ میلیون دلار منتشر کردند. هدف از این تأسیس، تضمین کردن پشتیبانی و توسعهٔ تمام نسخه‌های بعدی اوبونتو، که بعد از نسخهٔ ۵٫۱۰ به بازار آمده‌اند، گفته شده‌است.

نصب اوبونتو: لوح فشرده اوبونتو دارای قابلیت Live CD می باشد، یعنی می توانید رایانه را از روی CD بوت کنید و پس از چند دقیقه اوبونتو بالا می آید بدون اینکه تغییری در سیستم ایجاد شود. اکنون می توانید نحوه کار سیستم عامل را تست کنید و اگر از آن خوشتان آمد، روی هارد نصبش کنید. برنامه نصب Ubuntu همان Debian installer است که همراه با Debian Sarge ارائه می‌شود، البته با کمی دستکاری. نصب آن بسیار شبیه به نصب Debian Sarge است و کل عملیات نصب در عرض چند دقیقه و بدون مشکل یا دشواری خاصی انجام می‌شود. کاربران تازه‌کار هم به راحتی خواهند توانست آن را نصب کنند. در Ubuntu کلمه عبوری که برای نخستین کاربر تنظیم می‌کنید، همان کلمه عبور ریشه شما خواهد بود. ضمنا شما نخواهید توانست به عنوان کاربر ریشه وارد سیستم شوید و یا از دستور su استفاده کنید. بجای su باید از دستور sudo به همراه دستوری که مایل به اجرای آن هستید، استفاده نمایید. البته پس از نصب می توانید در صورت تمایل و با چند تغییر کوچک با root وارد سیستم شوید.راهنمای نصب اوبونتو در کنار ویندوز را میتوانید در اینجا به فارسی ببینید

راه های تهیه اوبونتو : شما برای تهیه اوبونتو ۲ راه دارید : اول اینکه به این سایت بروید و اوبونتو را خودتان دانلود کنید . حجم کل سی دی اوبونتو برای دانلود ۷۰۰ مگابایت است که مسلما این روش اصلا توصیه نمیشود !.اما روش دوم که بسیار معقول تر و بهتر است این است که که شما اینجا بروید و پس از انتخاب گزینه I Want Request CDs و ثبت نام اوبونتو را در درب منزل خود به طور رایگان تحویل بگیرید.

نکته مهم : شاید همین الان که دارید این مطلب را می خوانید با خود میگویید که من الان حدود ۷ هفته یا بیشتر است که سفارش دادم اما اوبونتویی به دستم نرسیده است.اول من بگم که قائدتا پس از سفارش طبق گفته سایت اوبونتو ۴ تا ۶ هفته برای ارسال طول می کشد اما اگر بعد از ۷ هفته هنوز هم خبری نشد علت یک چیز است : آن هم آدرس دادن غلط و یا ناقص. شاید با خودتان بگید که آدرس را کامل نوشتید و حتی کوچه و خیابان را هم به انگلیسی ترجمه کردید. اما اشتباه کار همین جا است . شما نباید هنگام ثبت نام و دادن آدرس کلمات کوچه و خیابان را به انگلیسی ترجمه کنید یعنی باید فینگیلیسی بنویسید برای مثال به جای اینکه بنویسید Chamran Street باید بنویسید Khiabane Chamran یعنی همون زبانی که در SMS به کار میبرید. دلیل این کار این است که تعدادی از مامورین پست امکان دارد که متوجه این الفاظ نشوند و به عنوان آدرس ناقص سی دی ها برگشت میخورد

پی نوشت : من اول از دوستانی که نظر دادم تشکر میکنم . در ابتدا بگم که نرم افزارها و سایت هایی که من اینجا معرفی میکنم بیشتر جنبه معرفی داره و انتخاب با شما است. در مورد اوبونتو هم قضیه همین است . من توصیه نمی کنم که به تنهایی از اوبونتو استفاده کنید. هنوز اوبونتو خیلی جا برای پیشرفت داره و بهتره کمی صبر کنیم تا روز به روز کاملتر بشه اما برای یک تجربه نو پیشنهاد خوبی است.اگر که خواستید اوبونتو را پاک کنید هم از اینجا میتوانید اطلاعات خوبی بدست آورید